PROGRAM CZYSTE POWIETRZE
2 lata temuCzyste Powietrze to program dofinansowania na modernizację domów i mieszkań – w tym zakup nowych, energooszczędnych okien.
Spośród wszystkich funkcji okien, regulowanie strat ciepła wewnątrz pomieszczeń jest zdecydowanie jedną z najważniejszych. Od parametrów izolacji termicznej okien zależy nie tylko komfort mieszkania w domu, ale również zużycie energii cieplnej – energii, która pochodzi w dużej mierze ze spalania paliw.
Czym jest program Czyste Powietrze?
Czyste Powietrze to ogólnopolskie program, którego celem jest przeciwdziałaniem smogowi i zanieczyszczeniu środowiska. Cel ten realizuje się poprzez dofinansowanie termomodernizacji starych budynków o niskiej efektywności energetycznej – między innymi poprzez docieplanie ścian, wymianę urządzeń grzewczych czy wstawienie okien energooszczędnych. Spośród wszystkich funkcji okien, regulowanie strat ciepła wewnątrz pomieszczeń jest zdecydowanie jedną z najważniejszych. Od parametrów izolacji termicznej okien zależy nie tylko komfort mieszkania w domu, ale również zużycie energii cieplnej – energii, która pochodzi w dużej mierze ze spalania paliw. Tego typu okna znajdziemy w ofercie firmy ABA Wiktorczyk.
Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze?
Dofinansowanie na poziomie podstawowym przysługuje osobom, których roczny dochód nie przekracza 135 000 zł (dochód beneficjenta) oraz które są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, mieszczących się w budynkach jednorodzinnych. Większe wsparcie mogą otrzymać osoby spełniające warunki dofinansowania podstawowego i jednocześnie warunki na poziomie podwyższonym lub na najwyższym poziomie dofinansowania. Kryterium uzyskania podwyższonego wsparcia jest określony dochód w gospodarstwie domowym. Osoby o najniższych dochodach, mogą skorzystać z prefinansowania czyli wypłaty części lub całości dotacji bezpośrednio na konto wykonawcy usług czy robót.
Dla mieszkańców bloków przygotowano program Ciepłe mieszkanie. W jego ramach można uzyskać od 15 tys. do 17,5 tys. zł. Pieniądze nie dostają jednak bezpośrednio mieszkańcy bloków, a dystrybuowane są przez gminy
Jak uzyskać dofinansowanie?
Aby uzyskać dofinansowanie na okna energooszczędne, koniecznie jest złożenie wniosku wraz załącznikami (m.in. zaświadczeniem o wysokości dochodu) do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwego dla województwa, w którym znajduje się budynek:
- za pośrednictwem strony gov.pl – niezbędne jest do tego posiadanie Profilu Zaufanego. Do wypełnianego wniosku należy dołączyć skany załączników, a następnie przesłać na skrzynkę podawczą ePUAP odpowiedniego dla lokalizacji domu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW)
- za pośrednictwem Portalu Beneficjenta na stronie WFOŚiGW – konieczne jest wtedy założenie konta na Portalu. Należy pobrać formularz w formacie PDF, wypełnić i złożyć online wraz z załącznikami. Ponadto konieczne jest wydrukowanie wniosku i złożenie go w odpowiednim WFOŚiGW lub siedzibie gminy. Można to zrobić osobiście lub przesłać dokumenty pocztą.
Załącznikiem do takiego wniosku jest kosztorys, który chętnie dla Państwa przygotujemy.
Wiele gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa (art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska) uczestniczy także w programie realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych Stop Smog, warto o to spytać w swoim urzędzie.
Ponadto rozliczając się z fiskusem, mamy możliwość uwzględnienia ulgi termomodernizacyjnej, znanej też jako remontowa. Pozwala ona odliczyć od dochodu lub przychodu koszty poniesione w związku z termomodernizacją m.in. takie jak wymiana okien.