Elementy wentylacji
Kluczową sprawą do uzyskania dobrego klimatu w Twoim domu jest odpowiednia wentylacja. Nawet najlepszy system wentylacyjny jest nic nie wart bez okien, które z nim współpracują.
Nasze okna wyposażone są w dwie uszczelki co zapewnia odpowiednią szczelność i dźwiękochłonność. Uszczelki wykonane są z materiału odpornego na starzenie, działanie czynników atmosferycznych i kontakt z farbami akrylowymi. Dodatkowo w górnej części okna uszczelkę wycina się i to miejsce uzupełniane jest szczotką wentylacyjną, która powoduje delikatny obieg powietrza w rowku okuciowym nawet przy zamkniętym oknie.
Fot. Szczotka wentylacyjna
Uszczelka nie jest osadzana na kleju, w każdym momencie możemy ją wyjąć i wymienić jeśli zajdzie taka potrzeba.
Mikrouchył
Mikrouchył tzw. mikrowentylacja jest to rozszczelnienie okna. Mikrowentylację uzyskujemy dzięki specjalnym elementom okucia, zamontowanym na skrzydle i na ramie, wystarczy przekręcić klamkę o 45° w górę od pozycji poziomej i pociągnąć górną krawędź skrzydła do siebie. W oknie z mikrowentylacją pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem powstanie niewielka szczelina, przez którą zacznie napływać powietrze z zewnątrz.
Choć mikrowentylacja nie zastąpi właściwego wietrzenia (otworzenie okna na całą szerokość), to warto pamiętać iż jej używanie pozwala uniknąć zawilgocenia i osiadania pary wodnej na szybach okien i ścianach mieszkań, szczególnie w budynkach, w których mamy do czynienia z niewłaściwym systemem wentylacji. Korzystając z mikrowentylacji należy jednak pamiętać, że rozszczelnione okno nie jest bezpiecznie zaryglowane i może stanowić pokusę dla włamywaczy. Przed wyjściem z domu lepiej więc okna zamknąć – zwłaszcza, gdy są one łatwo dostępne z zewnątrz, np. usytuowane na parterze.
Nawiewniki powietrza
Oprócz uszczelki wentylacyjnej i mikrouchyłu, które to elementy są standardowym elementem wyposażenia naszych okien, można wyposażyć okna za dodatkową opłatą w nawiewniki powietrza.
Nawiewnik higrosterowany Aereco
Polecamy nawiewnik higrosterowany firmy Aereco, który samoczynnie dostosowuje natężenie przepływu powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. W wyniku spadku wilgotności powietrza w pomieszczenia nawiewnik zamyka się.
Nawiewnik otworzy się wówczas gdy wzrośnie zawartość pary wodnej w powietrzu czyli zwiększy się poziom wilgotności powietrza. Nawiewniki montowane są w górnej części okna. Nawet przy szczelnie zamkniętych oknach nawiewniki pozwalają doprowadzać świeże powietrze w sposób ciągły, w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami.
Fot. Nawiewnik higrosterowany
Nawietrzaki powietrza mają jednak oprócz wielu zalet, także mankamenty. Niestety nie można zapominać o niezbyt ładnym efekcie wizualnym zarówno we wnętrzu pomieszczenia jak i na zewnątrz. Ze względu na ubogą kolorystykę, nie da dopasować się nawiewnika do koloru stolarki.